Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Aletea Vianoce 2020

Pobyt

SSV 2%

Deň médií 2019

02.06.2019 0:00-23:59 Nedeľa

Miesto konania: Slovensko, celé

Na hodnotu vzájomnej komunikácie v opravdivom, a nie iba virtuálnom spoločenstve sa zameriava posolstvo na Svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov 2019. Jeho tému dnes publikovala Svätá stolica: „«Sme si navzájom údmi» (Ef 4,25). Od virtuálnej komunity k tej ozajstnej“. Biblický citát zdôrazňuje skutočnosť, že Cirkev je mystickým Kristovým telom.

Svetový deň médií Cirkev tradične slávi v nedeľu pred Turícami, čiže v 7. veľkonočnú nedeľu. Výber témy na rok 2019 je pozvaním k uvažovaniu nad aktuálnym stavom a povahou vzťahov vytváraných prostredníctvom internetu. Niektoré z prevládajúcich tendencií na tzv. sociálnom webe nás totiž stavajú pred základnú otázku, do akej miery možno hovoriť o skutočnom spoločenstve vzhľadom na logiku, ktorá charakterizuje niektoré komunity na sociálnych sieťach?

„Metafora siete ako solidárnej komunity predpokladá vytvorenie určitého „my“, založeného na vzájomnom počúvaní, na dialógu a následne na zodpovednom používaní jazyka“, uvádza sa v komuniké Tlačového strediska Svätej stolice pri príležitosti zverejnenia témy Svetového dňa médií.

Výber témy posolstva na rok 2019 poukazuje na pozornosť, akú pápež František venuje novým spôsobom komunikácie a hlavne sociálnym sieťam. Ako je známe, samotný Svätý Otec má účet na Twitteri - @Pontifex a podobne aj na Instagrame - @Franciscus.

Pri príležitosti zverejnenia témy posolstva na Svetový deň komunikačných prostriedkov poskytol rozhovor pre Vatikánsky rozhlas prefekt Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice Paolo Ruffini. Na otázku, v čom vidí originálny príspevok pápeža Františka pre tzv. „obyvateľov digitálneho kontinentu“ odpovedal týmito slovami:

„Sociálne siete zmenili spoločnosť komunikácie na spoločnosť konverzácie. Sú miestom, kde sa formuje naša identita, hlavne u tých mladších. Konverzácia môže budovať vzťahy, ktoré sú opravdivé, krásne a pevné, alebo sa môže živiť nenávisťou, mechanizmom priateľ-nepriateľ. A keď dôjde k tomuto, neexistuje skutočný vzťah. Hrozí, že človek sa rúti smerom dozadu, a pri tom si myslí, že napreduje.

Prítomnosť pápeža Františka na sociálnych sieťach ponúka alternatívu, iný uhol pohľadu. Určitým spôsobom - myslím, že sa to tak dá povedať -, je napojený na františkánsky koreň svojho pontifikátu. Prinavracia internetu jeho najkrajší význam. Nie niečo, čo ťa chytá do pasce, ale niečo, čo ťa oslobodzuje a robí ťa nástrojom slobody! Spoločenstvo je najlepší protiliek na všetko čo je falošné.

Prichádza mi na um Modlitba za pokoj od sv. Františka z Assisi: «Pane, urob ma nástrojom svojho pokoja. Daj, aby som vnášal lásku, kde panuje nenávisť; odpustenie, kde sa množia urážky».”

Zdroj: https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2018-09/den-medii-tema-posolstvo.html

Deň médií 2019

Akciu pridal/a: Bernadeta Vlckova, 3.10.2018 20:39

KomentárePracujem ... Pracujem ...