Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

DR Sutaz

Pobyt

Zaex Krestanstvo

Kana 2021

SSV 2%

Naša budúcnosť a vzdelávanie

23.05.2019 13:00-17:00 Štvrtok

Miesto konania: Aula Jána Pavla II., Ružomberok, Aula Jána Pavla II.

Ako vyzerá budúcnosť vzdelávania? Máme sa zbaviť tradičného prístupu, keď nás skúšali pri tabuli, mali sme byť ticho a ťaháky boli zakázané? Je možné rozvíjať kreativitu detí? A ako môžu objaviť svoje talenty?

 

O týchto otázkach sa vo štvrtok 23. mája od 13.00 hod. uskutoční v Aule sv. Jána Pavla II. na Katolíckej univerzite v Ružomberku seminár s odborným konzultantom organizácie EDUin Tomášom Feřtekom, ktorý sa ako reportér Reflexu venoval vzdelávaniu a životnému prostrediu, momentálne pracuje ako televízny dramaturg a scenárista na voľnej nohe. Napísal publikáciu Co je nového ve vzdělávání, ale aj turistické a pedagogické príručky.

 

Prečítajte si aj: Školy potrebujú rešpekt, dôveru a pocit bezpečia

 

PREČO ORGANIZUJEME TENTO SEMINÁR?

 

Rýchlosť, akou sa mení svet, a obrovské následky týchto zmien prežívajú ľudia vo svojej histórii po prvýkrát. O tom, čo tieto zmeny prinesú v budúcnosti, nebudú rozhodovať technológie a stroje, ale ľudia, ich vzdelanie a schopnosť spolupráce. Školy nepripravujú žiakov a študentov na prácu vo fabrike, ale na život, v ktorom rutinné a opakované činnosti preberajú roboty a umelá inteligencia. Ľudia budú viac vymýšľať, tvoriť a dizajnovať nové veci, ale aj rozvíjať to, čo stroje nedokážu – empatiu, ľudskosť a lásku.

 

V minulosti sme sa v školách učili na príkladoch, projektoch a prípadových štúdiách to, čo bude. Bol to školský svet príkazov, poslušnosti a distribúcie informácii – „zopakuj, čo som ti včera povedal a vykonaj, čo som ti prikázal.“ Dnes potrebujeme pripravovať deti na riešenie problémov, ktoré sú nové, nemáme na ich riešenie postupy a plány. Budeme ich učiť experimentovanie v meniacom sa prostredí. Nový svet škôl a práce je o kreativite, slobode, zodpovednosti, dostupnosti informácií a rozvoji znalostí – „nájdi si svoju rolu a úlohu, zober za ne zodpovednosť a presvedč nás tom, ako dobre si to zvládol.“ Budeme sa učiť všade a celý život, v bezpečnom, pohodovom a slobodnom prostredí, kde bude učiteľ zasahovať do učenia minimálne a učenie bude objavovaním seba a sveta okolo.

 

PRIHLÁSENIE SA NA SEMINÁR S TOMÁŠOM FEŘTEKOM

 

Na seminár s T. Feřtekom je potrebné prihlásiť sa prostredníctvom tejto webstránky.

Naša budúcnosť a vzdelávanie

Akciu pridal/a: Bernadeta Zacherová, 20.5.2019 21:17

KomentárePracujem ... Pracujem ...