Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

CW Time Management

Pobyt

Pisanie ikon

Bratia vo viere

11.12.2019 14:30-16:00 Streda

Miesto konania: Ružomberok, Katolícka univerzita

 

vzájomnú pomoc a spoluprácu veriacich v socialistickom bloku priblíži výstava BRATIA VO VIERE. Slávnostná vernisáž sa uskutoční 11. decembra o 14.30 hod. v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku za účasti Krzysztof Strzałka, veľvyslanca Poľskej republiky na Slovensku.

Výstava je výsledkom spolupráce Ústavu pamäti národa s poľským Inštitútom národnej pamäti a Poľským veľvyslanectvom na Slovensku. Podrobne mapuje prenasledovanie veriacich na Slovensku i v Poľsku, aktivity podzemnej cirkvi, kňazov i rehoľníkov. Prostredníctvom fotografií a archívnych dokumentov predstavuje aktivity Hnutia Svetlo – Život i púte v Poľsku a na Slovensku. Výstava sa venuje aj vzťahu Jána Pavla II. k Slovákom, postupnému uvoľňovaniu neslobody vedúcemu k Sviečkovej manifestácii a následnému pokračovaniu spolupráce aj po roku 1989.

 

Na jednom z panelov je aj kapucínsky kňaz Tomáš Konc, ktorý v súčasnosti pôsobí v Pezinku. Vraví, že od detstva obľubuje knihy, a tak sa v mladosti rozhodol prepašovať náboženskú literatúru z Poľska na Slovensko. „Keď som mal dvadsať rokov a bol som v treťom ročníku na Strojníckej fakulte, tak ma asi pri desiatom prenose knižiek prichytili. Nasledovalo ročné väzenie spojené s rôznymi súdnymi pokračovaniami a s vylúčením zo školy," povedal v rozhovore pre rádio LUMEN.

 

S uvedenou výstavou nadväzujeme na prezentáciu knihy KURIÉRI BOŽIEHO SLOVA, ktorej autorom je Marian SZCZEPANOWICZ a na pôde Katolíckej univerzity sa uskutočnila v roku 2017. Kniha Kuriéri božieho slova s podtitulom Skúsenosť a dar je zbierkou svedectiev  ľudí, ktorí v období komunizmu pašovali náboženskú literatúru a devocionálie cez Poľsko-slovenské hranice. Táto, ako je v knihe uvedené: „vlakovo-ruksaková prenosná technika“ bola skúsenosťou pre všetkých zúčastnených. Pre prijímateľov zásielok to bol dar. Pre človeka dnešnej doby je ťažké pochopiť, akému ohrozeniu boli vystavení Kuriéri božieho slova. Súčasťou vernisáže výstavy BRATIA VO VIERE bude aj premietanie dokumentárneho filmu Stopy v snehu. Na slávnostnú vernisáž i na sprievodný program všetkých srdečne pozývame!


Bratia vo viere

Akciu pridal/a: Bernadeta Zacherová, 2.12.2019 14:09

KomentárePracujem ... Pracujem ...