Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Pobyt

TV Lux Novy web

Zaex Krestanstvo

Kana 2021

SSV 2%

Pôstne stredy na Trnávke / Duchovná pohotovosť: čas pre sviatosť zmierenia

17.04.2019 17:00-20:00 Streda

Miesto konania: saleziánsky kostol sv. Jána Bosca na Trnávke, Bratislava, Okružná 13

7. večer z cyklu Pôstne stredy na Trnávke

Počas tohto večera pred sviatkami Veľkej noci bude priestor na prijatie sviatosti zmierenia - spoveď. Spovedanie bude prebiehať v saleziánskom kostole sv. Jána Bosca na Trnávke.

***

Týmto večerom završujeme cyklus Pôstne stredy na Trnávke. Išlo o celopôstny sprievodný program inštalácie Pôstneho plátna v saleziánskom kostole sv. Jána Bosca v Bratislave na Trnávke. Počas pôstneho obdobia v kostole je umiestnená dočasná textilná inštalácia Pôstne Plátno z dielne Kláry Štefanovičovej. Priestorová intervencia v sakrálnom priestore funkcionalistického katolíckeho kostola (*1939) je nainštalovaná po dobu 40 dní - od Popolcovej stredy 6.03.2019 až do Bielej soboty 20.04.2019 .

Túto pôstnu inštaláciu doprevádzal priebežný sprievodný program s názvom Pôstne stredy. Súčasťou každej Pôstnej stredy bola príležitosť na sviatosť zmierenia v kostole a sv. omša o 18:00 a následne o 18:45 moderovaný kultúrno duchovný večer.

Tradícia pôstneho plátna siaha až do stredoveku, kde sa v kresťanských chrámoch počas pôstneho obdobia zahalovala významná časť presbytéria či oltárov. Táto prax akcentujúca pôst očí dnes naberá na renesancii najmä v zahraničí.
Zrod spolupráce medzi komunitou saleziánov na Trnávke a autorkou Klárou Štefanovičovou študentkou VŠVU - študujúcou voľnú grafiku u prof. Jančoviča - siaha do dňa Prieskumu na VŠVU / AFAD v júni 2018, kedy bolo možné vzhliadnuť autorkyne diela a naviazať spoluprácu

***

Pôstne plátno v médiach:

Saleziánske dielo na Trnávke

foto z decembrovej vernisáže

foto z popolcovej stredy

organizátor:
Farnosť sv. Jána Bosca na Trnávke 

kurátori: Michal Žák & Juraj Caránek
Pôstne stredy na Trnávke / Duchovná pohotovosť: čas pre sviatosť zmierenia

Akciu pridal/a: zakmzakmzakm, 8.3.2019 16:19

KomentárePracujem ... Pracujem ...