Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

KNV Konferencia

Pobyt

SAFI 2020

Svata ikona

Pôstne stredy na Trnávke / Ivor Švihran: Ružinov a kostol na Dornkappli

13.03.2019 18:45-20:00 Streda

Miesto konania: Kostol sv. Jána BOSCA, Bratislava, Okružná 13, TRNÁVKA

2. večer z cyklu Pôstne stredy na Trnávke

Príjmite pozvanie na uvedenie inštalácie Pôstneho plátna v saleziánskom kostole sv. Jána Bosca v Bratislave na Trnávke. Počas pôstneho obdobia v kostole je situovaná dočasná textilná inštalácia Pôstne Plátno z dielne Kláry Štefanovičovej. Priestorová intervencia v sakrálnom priestore funkcionalistického katolíckeho kostola (*1939) je nainštalovaná po dobu 40 dní - od Popolcovej stredy 6.03.2019 až do Bielej soboty 20.04.2019 . 

Počas tohto večera o 18:45 zaznie prezentácia Ivora Švihrana o histórii a zaujímavostiach Ružinova a kostola na Dornkappli. Ivor Švihran je sprevádzateľom vlastivedných poznávacích vychádzok po Bratislave s názvom M_P_BA. Večer je doprevádzaný hudbou. Moderuje a uvádza Michal Žák. 

Túto pôstnu inštaláciu doprevádza priebežný sprievodný program s názvom Pôstne stredy.  Súčasťou každej Pôstnej stredy je príležitosť na sviatosť zmierenia v kostole od 17:30, sv. omša o 18:00 a následne o 18:45 moderovaný kultúrno duchovný večer. 

Tradícia pôstneho plátna siaha až do stredoveku, kde sa v kresťanských chrámoch počas pôstneho obdobia zahalovala významná časť presbytéria či oltárov. Táto prax akcentujúca pôst očí dnes naberá na renesancii najmä v zahraničí. 
Zrod spolupráce medzi komunitou saleziánov na Trnávke a autorkou Klárou Štefanovičovou študentkou VŠVU  - študujúcou voľnú grafiku u prof. Jančoviča - siaha do dňa Prieskumu na VŠVU / AFAD v júni 2018, kedy bolo možné vzhliadnuť autorkyne diela a naviazať spoluprácu.

Saleziánske dielo na Trnávke

foto z decembrovej vernsiáže

foto z popolcovej stredy


organizátor:
Farnosť sv. Jána Bosca na Trnávke 

kurátori: Michal Žák & Juraj Caránek

Pôstne stredy na Trnávke / Ivor Švihran: Ružinov a kostol na Dornkappli

Akciu pridal/a: zakmzakmzakm, 7.3.2019 16:20

KomentárePracujem ... Pracujem ...