Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Aletea Vianoce 2020

TV Lux Kniha

Pobyt

Svata ikona

Pôstne stredy na Trnávke / scénograf Peter Mazalán: Atmosféry priestoru

03.04.2019 18:45-19:45 Streda

Miesto konania: saleziánsky kostol sv. Jána Bosca na Trnávke, Bratislava, Okružná 13

5. večer z cyklu Pôstne stredy na Trnávke

Počas tohto večera o 18:45 bude možnosť zažiť interaktívny
priestorový workshop, kde sa ponoríme do sily priestoru chrámu a jeho zákutí pod vedením architekta, scénografa a operného speváka Mgr. art. Ing. arch. Petra Mazalána, PhD. Večer je hudobne doprevádzaný mladými talentami Trnávky Ninou Šátková, Davidom Šmilňákom a Máriou Tichou.
***

Príjmite pozvanie na sprievodný program inštalácie Pôstneho plátna v saleziánskom kostole sv. Jána Bosca v Bratislave na Trnávke. Počas pôstneho obdobia v kostole je umiestnená dočasná textilná inštalácia Pôstne Plátno z dielne Kláry Štefanovičovej. Priestorová intervencia v sakrálnom priestore funkcionalistického katolíckeho kostola (*1939) je nainštalovaná po dobu 40 dní - od Popolcovej stredy 6.03.2019 až do Bielej soboty 20.04.2019 .

Túto pôstnu inštaláciu doprevádza priebežný sprievodný program s názvom Pôstne stredy. Súčasťou každej Pôstnej stredy je príležitosť na sviatosť zmierenia v kostole a sv. omša o 18:00 a následne o 18:45 moderovaný kultúrno duchovný večer.

Tradícia pôstneho plátna siaha až do stredoveku, kde sa v kresťanských chrámoch počas pôstneho obdobia zahalovala významná časť presbytéria či oltárov. Táto prax akcentujúca pôst očí dnes naberá na renesancii najmä v zahraničí.
Zrod spolupráce medzi komunitou saleziánov na Trnávke a autorkou Klárou Štefanovičovou študentkou VŠVU - študujúcou voľnú grafiku u prof. Jančoviča - siaha do dňa Prieskumu na VŠVU / AFAD v júni 2018, kedy bolo možné vzhliadnuť autorkyne diela a naviazať spoluprácu

***

Pôstne plátno v médiach:

Saleziánske dielo na Trnávke

foto z decembrovej vernisáže

foto z popolcovej stredy

portfólio činnosti Petra Mazalána


organizátor:
Farnosť sv. Jána Bosca na Trnávke 

kurátori: Michal Žák & Juraj Caránek
Pôstne stredy na Trnávke / scénograf Peter Mazalán: Atmosféry priestoru

Akciu pridal/a: zakmzakmzakm, 8.3.2019 16:06

KomentárePracujem ... Pracujem ...