Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Aletea Vianoce 2020

Pobyt

SSV 2%

Pôstne stredy na Trnávke / sr. Blažeja Furlejová OP & br. Mannes Marušák OP: Načo umenie v kostole?

10.04.2019 18:45-19:45 Streda

Miesto konania: saleziánsky kostol sv. Jána Bosca na Trnávke, Bratislava, Okružná 13

6. večer z cyklu Pôstne stredy na Trnávke

Počas tohto večera o 18:45 sa pod vedením rehoľnej sestry dominikánky a výtvarníčky sr. Blažeji Furlejovej OP a jej súputníka kňaza dominikána br. Mannesa Marušáka OP stretneme s témou o potrebe (nielen) výtavrného umenia pre katolícky kostol. Dominikán brat Mannes študuje maľbu na Akademií umení v Banskej Bystrici. Počas moderovaného večera nám predstaví autor liturgického mobiliáru v kostole na Trnávke príbeh vzniku výtvarný remeslník Miroslav Želiar. Večer bude doprevádzaný speváckym zborom Tempus.

***

Príjmite pozvanie na sprievodný program inštalácie Pôstneho plátna v saleziánskom kostole sv. Jána Bosca v Bratislave na Trnávke. Počas pôstneho obdobia v kostole je umiestnená dočasná textilná inštalácia Pôstne Plátno z dielne Kláry Štefanovičovej. Priestorová intervencia v sakrálnom priestore funkcionalistického katolíckeho kostola (*1939) je nainštalovaná po dobu 40 dní - od Popolcovej stredy 6.03.2019 až do Bielej soboty 20.04.2019 .

Túto pôstnu inštaláciu doprevádza priebežný sprievodný program s názvom Pôstne stredy. Súčasťou každej Pôstnej stredy je príležitosť na sviatosť zmierenia v kostole a sv. omša o 18:00 a následne o 18:45 moderovaný kultúrno duchovný večer.

Tradícia pôstneho plátna siaha až do stredoveku, kde sa v kresťanských chrámoch počas pôstneho obdobia zahalovala významná časť presbytéria či oltárov. Táto prax akcentujúca pôst očí dnes naberá na renesancii najmä v zahraničí.
Zrod spolupráce medzi komunitou saleziánov na Trnávke a autorkou Klárou Štefanovičovou študentkou VŠVU - študujúcou voľnú grafiku u prof. Jančoviča - siaha do dňa Prieskumu na VŠVU / AFAD v júni 2018, kedy bolo možné vzhliadnuť autorkyne diela a naviazať spoluprácu.

***

Pôstne plátno v médiach:

Saleziánske dielo na Trnávke

foto z decembrovej vernisáže

foto z popolcovej stredy

 projekt Dotyk Krásy v Banskej Štiavnici pod vedením dominikánky sr. Blažeji OP a br. Mannesa OP


portfólio prác Miroslava Želiara:


organizátor:
Farnosť sv. Jána Bosca na Trnávke 

kurátori: Michal Žák & Juraj Caránek
Pôstne stredy na Trnávke / sr. Blažeja Furlejová OP & br. Mannes Marušák OP: Načo umenie v kostole?

Akciu pridal/a: zakmzakmzakm, 8.3.2019 16:15

KomentárePracujem ... Pracujem ...