Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom





Pobyt

Kana

Myrna Nazzour 2024





AKATIST k BOHORODIČKE - 1.1.2016 - Kostol P.Márie Snežnej - BA

31.01.2015 18:15-19:00 Sobota

Miesto konania: Kostol P. Márie Snežnej na Kalvárii, Bratislava, Na Kalvárii 10

OZ  "ŽIVÁ VODA TURZOVKY"

Vás pozýva

do Kostola Panny Márie Snežnej

Na Kalvárii 10, v Bratislave

na spoločnú modlitbu

AKATIST


na Nový rok  1. januára  2016 /piatok

 

osláviť  sviatok  Bohorodičky

spolu s

milostivým obrazom Kráľovnej Turzovky

 

Milostivý obraz Panny Márie bol zázračne uchránený od plameňov 1. 11. 1964 na sviatok Všetkých svätých. Tento sviatok je aj sviatkom Panny Márie, pretože Ona je Kráľovnou všetkých svätých.

Povýšenie úcty Cirkvi k Matke Božej bolo zavŕšené, keď pápež Pius XII. 1. 11. 1950 vyhlásil dogmu "Nanebovzatie Panny Márie" a o štyri roky neskôr, 1. 11. 1954 Jej udelil titulKráľovná“.

 

Program:

1. 1. 2016 /piatok

Sviatok Panny Márie Bohorodičky

17:00  Novoročná svätá omša
18:15  AKATIST

Akatist je perlou duchovných piesní na oslavu Matky Božej. Je to najslávnejší mariánsky hymnus Východu, ktorý odráža stáročnú mariánsku spiritualitu byzantsko-slovanskej Cirkvi, ortodoxnej i katolíckej, a je jej najvyšším vyjadrenie lásky k Panne Márii. Je obdivuhodnou liturgiou chvály panenského materstva Božej rodičky oživujúci moment mystickej skúsenosti Cirkvi a zážitok posvätna.

Tešíme sa na stretnutie s Vami

Mapa a GPS: http://www.dokostola.sk/kostol/dominikani-kostol-panny-marie-sneznej

MHD: bus č. 147  http://imhd.sk/ba/cestovny-poriadok/linka/147/smer/Budkova/zastavka/Hodzovo-nam/734003297312

--------------

Víťazná kráľovná

V roku 1964, krátko pred objavením obhoreného torza obrazu a 30 rokov pred jeho víťazným príchodom na Turzovku, mal jeden z ”mužov Turzovky” - A. S. Bardodej zaujímavý zážitok, ktorý sa dá plne pochopiť až po návrate milostivého obrazu Kráľovnej Turzovky na horu Živčák. Vo svojom denníku o tom píše:

“Bolo to 15. augusta 1964, večer. Na mieste, kde stojí hlavný oltár sme sa zišli; asi 7 ľudí. Samí muži. Dohadovali sme sa, na ktorom mieste sa to Panna Mária zjavila pánovi Lašutovi. Vtom prišla k nám pani milej tváre, oblečená v tmavom. Opýtala sa nás, či chceme vedieť, kde to zjavenie presne nastalo. Prikývli sme a ona povedala: “Dávajte pozor, v ktorú stranu pôjdem.” Poodišla asi 40 krokov a zmizla. Chvíľu sme hľadeli v tú stranu. Tu odrazu nastalo úžasné ticho, les zmizol v šedomodrej hmle a z nej pomaly vystupovala Panna Mária. Bola prekrásna, snehobiele šaty sa menili do striebrista a vlnili sa ako vo vánku. jej tvár sa tiež menila v neuveriteľne krásnych odtieňoch farieb. Nedá sa ani vyjadriť tá nesmierna krása. Ruky mala zopäté ako Panna Mária Lurdská. Bola ľahučká ako jarný vánok. Tento zjav trval asi 6-7 minút, neviem to určite, lebo sa zotmelo a boli sme ako prikovaní k zemi. Po zjavení prišiel les opäť do pôvodného stavu. Boli sme všetci prekvapení a ustrašení. Dodnes ma mrzí, že som si nenapísal adresy týchto ľudí.

Tento prípad som tajil, aby som nemal žiadne nepríjemnosti. Až jednej noci som mal sen: Videl som turzovskú horu - z pravej strany od Turzovky prichádzal Pán Ježiš Kristus, mal uviazanú rozsievačku - zásteru, šiel okolo hory a rozsieval zrno. Videl som zreteľne, ako zrno dopadlo na horu. Zastavil sa, pohliadol na mňa, usmial sa, potom sa obrátil a šiel ďalej na východ. V tom okamžiku som pochopil, že sa nemám s týmto zjavením tajiť, ale ho mám rozšíriť medzi ľudí, aby pán Lašut bol ospravedlnený. Pretože som dovtedy maľoval iba krajinky, kvety a symbolické veci, odvážil som sa s pomocou Božou a Panny Márie štetcom zvečniť tú úžasnú udalosť, i keď si myslím, že to bude len úbohý tieň. Keď som prišiel do svojho rodného kraja, rozprával som o zjavení Panny Márie, ktoré som zažil spolu s inými mužmi, ale nechceli mi veriť. Ja som však stále tvrdil svoje, veď nemôžem poprieť to, čo som videl na vlastné oči, a ešte k tomu s inými ľuďmi!

Ešte v ten večer som prosil Pannu Máriu, aby mi objasnila túto záhadu Turzovky. A skutočne, ani som nezaspal, keď som zbadal miznúci les, presne ako na Turzovke, a zo šedomodrej hmly vystúpila Panna Mária rovnako, ako som ju videl spolu s ostatnými mužmi. Odrazu sa objavili čierne postavy a snažili sa Pannu Máriu všemožne zakryť, no Ona stále vystupovala do popredia. Až naraz všetko padlo a vtom predstúpila Panna Mária ako kráľovná - Víťazná, so žezlom v ruke, s korunou na hlave a s Jezuliatkom na ruke. Oblečená bola do ružových šiat s bledomodrým plášťom…”

VÍťAZNÁ KRÁľOVNÁ je podľa tohto popisu totožná s KRÁľOVNOU TURZOVKY, až na žezlo, ktoré v Bardodejovom videní mohlo byť symbolom výkonnej kráľovskej moci. Symbolicky mu Panna Mária ukázala duchovný boj, ktorý sa o ňu neustále vedie, no v ktorom vždy zvíťazí. Pravdivosť tohto výjavu potvrdzuje celá história pútnického miesta i milostivého obrazu Kráľovnej Turzovky. Po dlhom čase zabudnutia a neustálych bojoch so silami zla sa vrátila na horu Živčák presne tak, ako ju videl maliar Bardodej. Aj skrze tohto muža Panna Mária ohlásila svoje konečné víťazstvo a slávnostný návrat ako Víťazná Kráľovná 30 rokov dopredu!

Sviatok svätých

Obraz bol zázračne uchránený od plameňov 1. novembra 1964 na sviatok Všetkých svätých. Tento sviatok je aj sviatkom Panny Márie, pretože ona je Kráľovnou všetkých svätých. Viaceré okolnosti poukazujú na to, že tento dátum je v turzovských udalostiach dôležitý. Naznačujú to i dátumy odkazov, ktorými sa Kráľovná Turzovky prihovárala K. Židlickému. Posolstvá týkajúce sa jej obrazu mu dávala vždy 1. novembra; ako napr. v roku 1969, keď mu zverila najdôležitejšie posolstvo o milostivom obraze.

Prečo je 1. november pre Kráľovnú Turzovky výnimočný pochopíme, ak si uvedomíme akú ranu zasadil Panne Márii luteranizmus, ktorý ponížil Matku Božiu - najdokonalejšie a najvznešenejšie dielo Stvoriteľa - na úroveň hriešneho človeka a zakázal prejavy úcty k nej. Preto 1. november v čase reformácie sa stal najväčšou verejnou potupou Panny Márie ako Kráľovnej všetkých svätých, keď protestanti namiesto svätcov oslavovali svojho zakladateľa Luthera. Niet divu, že si neskôr tento deň vybrala Panna Mária, aby zázračne uchránila svoju podobu od ničivého ohňa a symbolicky tak naznačila svoje zmŕtvychvstanie.

Panna Mária ako apokalyptické znamenie na nebi - Žena s korunou dvanástich hviezd, ktorá šliape hlavu diablovu, má na konci čias rozhodujúce slovo v duchovnom boji. Obrazne povedané: "Kameň, čo stavitelia zavrhli, stal sa kameňom uholným." Do tohto kontextu zapadá i plné povýšenie úcty k Matke Božej, keď pápež Pius XII. 1. novembra 1950 vyhlásil dogmu o Nanebovzatí Panny Márie a o štyri roky neskôr,  1. novembra 1954  Jej udelil titul „Kráľovná“.

Kráľovná Turzovky

Na sviatok Všetkých svätých, 1. novembra 1969 v Prahe, K. Židlickému povedala Panna Mária o obraze tieto slová:

“Na jednom strome borovici na mojej milej hore, kam chodievaš, zavesila celkom neznáma, ale dobrá duša obraz, taký, povedala by som z púte, predstavujúci tvoju Matičku s Ježiškom, obaja s korunou susednej zeme na hlave.

A prišli zlí ľudia a rozbíjali oltáriky v lese. V noci zapálili oheň a všetko, čo bolo drevené alebo papierové, dečky a sväté kríže, hodili do plameňov

Plamene satana pohlcovali, čo sa dalo, aj môj obraz celý zhorel, len moja podoba a podoba môjho sladkého Syna zostali v ohnisku s malou jazvou na mojom krku. Ohnisko už dávno vyhaslo, zlí ľudia odišli a prichádzali opäť dobrí ľudia, ktorí plakali a odnášali zbytky ozdôb, aby priniesli opäť nové. Moja podoba na ohnisku čakala, kto z veriacich sa jej ujme. Odvtedy uplynulo mnoho času, avšak tvoja Matička nezabudla, a preto som zjavila modlitbu jednej dobrej duši.” 

Slová Panny Márie  z denníka K. Židlického:  Týmto obrazom chcem byť nazývaná

Kráľovná Turzovky

Som  korunovaná Kráľovná a Matka korunovaného Syna.

Som  trojnásobne zázračná Kráľovná.

Som  Dcéra Otca, Nevesta Ducha Svätého, Matka Syna.

Pozrite sa na mňa - nosím na krku znak (zárez), ako znamenie nenávisti ľudí, ktorí ma chceli zasiahnuť. Môj plášť nie je nikde pripevnený, visí len voľne z pravého pleca a v každom čase je schopný rozvinúť sa nad vami.

  • Kto sa pred týmto obrazom modlí, nad ním rozviniem svoj plášť ako Dcéra Otca.
  • Kdekoľvek sa zanesie tento obraz, do domu alebo do kostola, tam zanechám svoj plášť s vďakou Nevesty Ducha Svätého.
  • Kto mňa, bez ohľadu na to, kde sa nachádza, 9-krát vzýva slovami:

      “Kráľovná Turzovky, rozprestri svoj plášť nad nami ! “ (nad nimi), nad tým tiež rozviniem svoj plášť ako Matka Božieho Syna.

Tak ako môj plášť chránil kedysi tento milostivý obraz a utvoril nezraniteľný priestor okolo neho, tak i ja svojím plášťom utvorím posvätný priestor pre vás. Utvorím chrám, v ktorom vy sami budete so mnou prebývať. Môžete sa tam modliť, obetovať a prijímať Sviatosť oltárnu. Nezabudnite však na Kráľovnú, ktorá pre vás utvorila tento chrám. V tomto priestore môžete a musíte, nech už prichádzate s akoukoľvek záležitosťou, svoje dary mojimi rukami podávať Bohu. Zušľachtím vaše dary, naplním ich svojimi lúčmi milosti. Podám ich Bohu za vás. Boh ich prijme prostredníctvom mňa.

Uchránim vás, ako kedysi tento milostivý obraz, pred nenávisťou nepriateľov a pred všetkým zlým. Nepre-nechám vás pálivým plameňom, ale ponorím vás do plameňov lásky. Zavediem vás ako Kráľovná a Matka ku Kráľovi Neba i Zeme, svojmu Synovi. Budem sa starať o váš večný život a budem vám rýchle pomáhať.”

9 ako trojnásobok  3

Možno si viacerí položili otázku, prečo žiada Panna Mária 9 x opakovať modlitbu: Kráľovná Turzovky, rozprestri svoj plášť nad nami!. Veď podstata modlitby nespočíva v množstve slov, ale predovšetkým v úmysle srdca. Ale tu zrejmä ide o čosi viac ako iba o mnoho slov.

Už samotné číslo 9 je symbolikou 3x3 - trojnásobnej Trojice. Preto toto číslo vyjadruje zároveň titul akým sa nazvala Kráľovná Turzovky, keď povedala: “Som trojnásobne zázračná Kráľovná - som Dcéra Otca, Nevesta Ducha Svätého, Matka Božieho Syna.“

Od samého počiatku Cirkvi vznikla tradícia modliť sa pred každou dôležitou udalosťou deväťdňovú pobožnosť, nazývaná tiež novéna - deviatnik. Po prvýkrát v histórii Cirkvi konali deväťdňovú pobožnosť apoštoli spolu s Pannou Máriou vo Večeradle. Na štyridsiaty deň po Zmŕtvychvstaní im sám Pán Ježiš prikázal, aby takto očakávali zoslanie Svätého Ducha na vrchu Sion v Jeruzaleme. A po deviatich dňoch modlitieb, v deň Turíc   mohutným zoslaním Ducha Svätého sa zrodila svätá Cirkev:

„4 A keď s nimi (Ježiš) stoloval, prikázal im, aby neodchádzali z Jeruzalema, ale aby očakávali Otcovo prisľúbenie: "O ktorom ste počuli odo mňa, 5 že Ján krstil vodou, ale vy budete o niekoľko dní pokrstení Duchom Svätým." …8 ale keď zostúpi na vás Svätý Duch, dostanete silu a budete mi svedkami v Jeruzaleme i v celej Judei aj v Samárii a až po samý kraj. … 12 Vtedy sa vrátili do Jeruzalema z hory, ktorá sa volá Olivová a je blízko Jeruzalema, vzdialená toľko, koľko je dovolené prejsť v sobotu. 13 Keď ta prišli, vystúpili do hornej siene, kde sa zdržiavali Peter a Ján, Jakub a Ondrej, Filip a Tomáš, Bartolomej a Matúš, Jakub Alfejov, Šimon Horlivec a Júda Jakubov. 14 Títo všetci jednomyseľne zotrvávali na modlitbách spolu so ženami, s Ježišovou matkou Máriou a s jeho bratmi.  

 Sk 1, 4-5 a 8 a 12-14                                                                                                                                 

V deviatniku sa prosbami obraciame nielen ku Svätému Duchu, ale aj k Srdcu Ježišovmu, či k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Známe sú rôzne deviatniky k rôznym svätcom, napríklad deviatnik ku sv. Jozefovi, ku sv. Júdovi Tadeášovi, ku sv. Terezke Ježiškovej a k iným. Pre účinnú pomoc nám Kráľovná Turzovky touto 9 x opakovanou modlitbou, ponúka akýsi rýchly deviatnik, čo vyjadrila aj slovami:

„Budem sa starať o váš večný život a budem vám rýchle pomáhať.” V našich uponáhľaných časoch nám týmto spôsobom Panna Mária poskytuje rýchly prostriedok posvätenia.

Takýmto deviatnikom a vyspievanou modlitbou je tiež pieseň - Pozdrav Kráľovnej Turzovky, ktorá bola napísaná na slová Panny Márie o obraze a kde sa deväť krát opakuje v refréne: Kráľovná Turzovky, rozprestri nad nami plášť svojej ochrany, prebývaj tu s nami!

Poznámka - Turíce sa slávili v päťdesiaty deň po Veľkej noci, čiže na 10. deň po Ježišovom Nanebovstúpení.


Akciu pridal/a: Hlaholska akademia, 29.10.2014 17:36

Komentáre



Pracujem ... Pracujem ...