Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Otec James 2024

Pobyt

Kana

Deň zasväteného života

02.02.2023 0:00-23:59 Štvrtok

Miesto konania: Slovensko, celé

Vo štvrtok 2. februára slávime Sviatok Obetovania Pána.

Ľudovo je tento deň nazývaný Hromnice. Je zároveň spojený s Dňom zasväteného života, kedy si Bohu zasvätené osoby – rehoľníci a rehoľníčky – pripomínajú zasvätenie svojho života Bohu.

V tento deň si pred miestnym biskupom symbolicky obnovujú svoje rehoľné sľuby. Prehľad o tom, ako budú sláviť rehoľníci sviatok zasvätených v diecézach, je možné nájsť v prehľade TK KBS.

Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života adresovala list všetkým zasväteným osobám pri príležitosti ich blížiaceho sa sviatku. List je k dispozícii na webstránke TK KBS.

Sviatok Obetovania Pána je 27. svetovým dňom zasväteného života. Zaviedol ho v roku 1997 sv. Ján Pavol II.

Nadviazal na tradíciu začatú za pápeža Pavla VI., keď sa v ten deň schádzali do Baziliky sv. Petra vo Vatikáne rehoľníci a rehoľníčky z celého Ríma. Pápež pri tej príležitosti povedal: „Obetovanie Pána v chráme je výrečnou ikonou úplného odovzdania svojho života zvláštnym spôsobom pre tých, ktorí boli povolaní, aby v Cirkvi a vo svete uvádzali evanjeliové rady do praxe, a tým si osvojili Ježišove vlastnosti – panenstvo, chudobu a poslušnosť.“ 

Sv. Jána Pavla II. viedli tri dôvody, pre ktoré uznal za potrebné sláviť Deň zasväteného života. Prvým dôvodom je vyjadrenie vďaky Bohu za túto formu života, ktorý je pre Cirkev darom najvyššej hodnoty. Druhý dôvod spočíva v tom, aby Boží ľud lepšie spoznal a ocenil zasvätený život. A napokon tretí dôvod – ten sa dotýka priamo zasvätených osôb: Majú si v tento deň pripomenúť, aké veľké veci urobil v ich živote Pán.

Pápež František bude vo štvrtok 2. februára o 16:30 na modlitbovom stretnutí s kňazmi, diakonmi, rehoľníkmi a rehoľníčkami a bohoslovcami v Katedrále „Notre Dame du Congo“ v Konžskej demokratickej republike, kde je v súčasnosti na apoštolskej ceste.

Zdroj: tkkbs.sk

Deň zasväteného života

Akciu pridal/a: Bernadeta Zacherová, 1.2.2023 17:14

KomentárePracujem ... Pracujem ...