Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Otec James 2024

Pobyt

Kana

Cirkev a Umenie vo verejnom priestore

27.11.2023 19:00-21:00 Pondelok

Miesto konania: Pastoračné centrum pri kostole Panny Márie Kráľovnej rodiny, Bratislava, Teplická ulica

CIRKEV a UMENIE VO VEREJNOM PRIESTORE
diskusné stretnutie Aké by mali byť požiadavky na kvalitné súčasné umenie so sakrálnou tematikou vo verejnom priestore? Realita, možnosti, ideály. Hostia: Mgr. Marie Foltýnová, Ph.D., vedúca oddelenia správy verejnej plastiky Galerie hlavného mesta Prahy a Mgr. Adrián Kobetič, PhD., kurátor a pedagóg Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity, bývalý prvý mestský kurátor v Trnave
Moderátorka: Mgr. Kristína Kottrová Diskusia nielen o najnovšej soche nedávno umiestnenej v areáli Bratislavského hradu. Mohlo by to byť aj lepšie - súčasné a nadčasové zároveň? Dá sa skĺbiť súčasné umenie s túžbou veriacich po stretnutí, a nie iba neosobnom symbole pri zobrazovaní Krista a svätých? Pri návšteve Slovenska v Dóme sv. Martina 13. 9. 2021 nám pápež František pripomínal práve postavy sv. Cyrila a Metoda: “… boli tvoriví v pretlmočení kresťanského posolstva; boli tak blízko ľudu s ktorým sa stretali, že sa naučili rozprávať ich jazykom a prijali ich kultúru. Nepotrebuje toto isté aj dnešné Slovensko? Pýtam sa. Nie je snáď toto najurgentnejšou úlohou Cirkvi pri dnešných európskych národoch: vymyslieť nové „abecedy“, aby zvestovala vieru?” (https://www.kbs.sk/.../sk2021-prihovor-svateho-otca-v...) Ako vytvoriť podmienky pre kvalitné súčasné sakrálne umenie vo verejnom priestore? Má zmysel vypísať súťaž na autora anonymne, tak ako sa vypisuje architektonická súťaž? Nehrozí tak víťaz s veľkolepou prezentáciou ale s výtvarnou priemernosťou - bez autorského rukopisu, bez kontextu ale aj bez väčšej zodpovednosti? Ako má vyzerať verejná objednávka? Má na to Cirkev odborné kapacity? Ako by mohla spolupracovať s odborníkmi a dôverovať im? Pripojte sa do diskusie v duchu spoločného synodálneho kráčania. Informácie, texty, linky na zvukový záznam a fotografie z minulých aj ďalších plánovaných akcií cyklu Patrí súčasné umenie do liturgického priestoru? nájdete na stránke teplicka.org/synoda-u-nas/ Spotify podcast Farnosť Teplicka Bratislava.

Cirkev a Umenie vo verejnom priestore

Príloha: cirkev-a-umenie-vo-verejnom-priestore-pokracovanie-synodalnych-diskusii-z-cyklu-patri-sucasne-umenie-do-liturgickeho-priestoru.pdf (727,92 kB)

Akciu pridal/a: Michal Halenar, 8.11.2023 21:18

KomentárePracujem ... Pracujem ...