Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Pobyt

Aletea Vianoce 2020

TV Lux Kniha

Svata ikona

Koncert "Hudba medzi Stredovekom a Renesanciou Leonarda da Vinci"

29.10.2019 20:00-21:00 Utorok

Miesto konania: Bratislava, Kostol sv. Stefana - Kapucíni

Michele Mastrotto: perkusie, gajdy a psaltérium

Luciano Sberze: nickelharpa a gajdy

Luca Ventimiglia: flauty

Walter Rizzo: ninera

Guido Trebo: dirigent

 

Vstup voľný


V roku, v ktorom si pripomíname 500-té výročie od smrti Leonarda da Vinci, Taliansky kultúrny inštitút a Bratia Kapucíni v Bratislave organizujú koncert zoskupenia “Ensemble Arco Antiqua”, ktorý vás prevedie hudobným vývojom od Stredoveku až po hudbu času veľkej kultúrnej obrody v období Renesancie.

 

Hudobné úryvky sú často dielom anonymných autorov, rôznej proveniencie, od “Danza del Porcaro”, maďarského pôvodu až po významných autorov ako Michael Praetorius (1571-1621).

 

Súbor sa predstaví aj úryvkom zo slávnych stredovekých textov Carmina Burana a tiež skladbou “Canconeta de Purim” od Mordechaja Data, intelektuála z Emílie XVI. storočia, ktorá predstavuje jednu z mála svedectiev židovskej hudby talianskeho Cinquecenta. Rovnako si vypočujeme aj poctu Svätému Františkovi z Assisi v podobe skladby “Sia Laudato San Francesco” z “Laudario di Cortona”. Časť koncertu bude venovaná aj “pochabosti”, jednej z najstarších tém európskej hudby, v Bratislave si vypočujeme aj “Saltarello” a “Tourdion”, obľúbené divákmi tak kedysi ako i dnes.

 

Združenie “Ensemble Arco Antiqua” so sídlom v meste Arco v severnej oblasti Gardského jazera sa snaží o rozširovanie hudobného kultúrneho povedomia. Združenie tvoria profesionálni hudobníci z celého sveta so špecializáciou na historickú hudbu, ktorí pôsobia na prestížnych európskych akadémiách ako Schola Cantorum Basiliensis, Musikhochschule Trossingen, Royal Academy v Londýne a oddelenie historickej hudby z konzervatórií v Benátkach a Vicenze.

 


Koncert "Hudba medzi Stredovekom a Renesanciou Leonarda da Vinci"

Príloha: ensemble-arco-antiqua-taliansko-koncert-hudba-medzi-stredovekom-a-renesanciou-leonarda-da-vinci.pdf (1,67 MB)

Akciu pridal/a: Marco Gerbi, 15.9.2019 14:15

KomentárePracujem ... Pracujem ...