Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Pobyt

Kana

Myrna Nazzour 2024

"Éra samizdatu Spoločenstvo Fatima a samizdat v rokoch 1974 – 1989"

13.06.2020 17:00-19:30 Sobota

Miesto konania: farské centrum, Šintava, Námestie S. Krčméryho a V. Jukla

Ústav pamäti národa pozýva na prezentáciu knihy Jána Šimulčíka "Éra samizdatu Spoločenstvo Fatima a samizdat v rokoch 1974 – 1989". Prezentácia bude v sobotu 13. júna o 17:00 vo Farskom centre, Námestie S. Krčméryho a V. Jukla v Šintave. Účasť je nutné potvrdiť na e-mailovú adresu: kniha@samizdat.sk do 10. júna 2020.

Autor v publikácii Éra samizdatu zaznamenáva samizdatovú aktivitu skupiny občanov združených v náboženskom zoskupení s názvom Spoločenstvo Fatima. V roku 1982 začalo spoločenstvo vydávať celoslovenský samizdat Náboženstvo a súčasnosť, ktorý vychádzal až do Nežnej revolúcie v roku 1989.

Jeho redaktori založili v druhej polovici 80. rokov ďalších päť samostatných samizdatov, ktoré boli už špecificky profilované: politika, história, informácie.

Spoločenstvo Fatima vydávalo takmer pätinu všetkých občiansko-nábožen­ských periodických samizdatov na Slovensku. Ak k tomu pripočítame aj samizdaty vydávané jeho spolupracovníkmi, celkovo do jeho priameho okruhu patrilo viac ako 40 percent týchto samizdatov. Spoločenstvo sa podieľalo na vytlačení a distribúcii viac ako 3 000 000 strán samizdatu a spolu so svojimi spolupracovníkmi to bolo od šesť do sedem miliónov strán.
 
Kniha podrobne opisuje vznik periodických samizdatov: Jubilejný rok, Náboženstvo a súčasnosť, Katolícky mesačník, Príloha mladých a ZRNO, ich tlač, obsah, ako aj distribúciu. Jadrom publikácie je syntetizujúci text, ktorý analyzuje obsahovú a tematickú stránku kresťanských samizdatov a bilancuje ich vydávanie, vrátane siete distribútorov či kvantifikačných údajov ako sú náklad samizdatov, počet vytlačených strán či prostriedky nevyhnutné na ich vydanie.

Autor tiež analyzuje postoj komunistického režimu a osobitne aktivity Štátnej bezpečnosti proti vydávaniu samizdatovej literatúry. Súčasťou 312 stranovej knihy je aj fotografická príloha, ktorá popri predstavení osobností podieľajúcich sa na vydávaní samizdatu obsahuje aj fotografie tlačiarenských strojov a miest, na ktorých sa ukrývali pred Štátnou bezpečnosťou.

"Éra samizdatu Spoločenstvo Fatima a samizdat v rokoch 1974 – 1989"

Organizátor: 40 dní za život, www

Akciu pridal/a: Bernadeta Vlckova, 9.6.2020 13:23

KomentárePracujem ... Pracujem ...