Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Pobyt

Kana

Myrna Nazzour 2024

Film SLOBODNÍ + diskusia s tvorcami (vstup zdarma)

24.10.2022 20:00-20:30 Pondelok

Miesto konania: Bratislava, veľká sála UPeCe, Bratislava, Staré Grunty 36

Dokumentárny film o tom, ako človek môže zmeniť svet, ale nemôže to urobiť sám. Príbeh priateľstva Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorých nazývali „generálmi tajnej cirkvi”, a ktorí zohrali významnú úlohu v boji proti totalite v Československu. Kritickí boli už voči Slovenskému štátu a zapojili sa do Slovenského národného povstania. Po príchode komunizmu boli prenasledovaní a strávili dlhé roky vo väzení. Napriek tomu po prepustení pokračovali vo svojej činnosti. Zakladali „krúžky", malé ostrovy slobody, kde mohli ľudia slobodne myslieť a veriť. Šírili režimom zakázanú literatúru, vydávali samizdaty, organizovali podpisové akcie, púte a zhromaždenia. Vrchol ich úsilia bola Sviečková manifestácia, ktorej sa zúčastnili tisíce ľudí a nenásilne prejavili protest proti komunistickému režimu. O ich čine sa dozvedel celý svet. Netrvalo dlho a ich hnutie sa aktívne zapojilo aj do Nežnej revolúcie. 

Film rozpráva príbeh kresťanského disentu na pozadí dejín 20. storočia na Slovensku. Zároveň je príbehom hľadania osobnej vnútornej slobody, ktorú je možné si zachovať v každom režime a za každých okolností.

Po filme bude nasledovať diskusia s tvorcami filmu, členom tajnej cirkvi Františkom Mikloškom a historikom Patrikom Dubovským. Trailer a viac info nájdete na www.filmslobodni.sk

VSTUP ZDARMA

Film SLOBODNÍ + diskusia s tvorcami (vstup zdarma)

Organizátor: Univerzitné pastoračné centrum sv. Jozefa Freinademetza, 02 / 65 41 22 36, www

Príloha: film-slobodni.pdf (1,44 MB)

Akciu pridal/a: Slavomír Zrebný, 18.10.2022 11:13

KomentárePracujem ... Pracujem ...