Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Pobyt

Kana

Myrna Nazzour 2024

Koncert Daniele Di Bonaventura Trio “Hudba vzdialených krajín”

06.06.2022 19:00-20:15 Pondelok

Miesto konania: Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Bratislava, Mýtna 1

Daniele Di Bonaventura Trio - Koncert 15. ročníka Talianskeho festivalu “Dolce Vitaj”

Daniele Di Bonaventura, bandóneón
Elias Nardi, oud (arabská lutna)
Ares Tavolazzi, basgitara

Vstup voľný až do vyčerpania kapacity sály

Úvodný koncert 15. ročníka talianskeho festivalu Dolce Vitaj bude patriť výnimočnému zoskupeniu hudobníkov, ktorí vždy spolupracovali s umelcami svetového mena. Trio Di Bonaventura-Nardi-Tavolazzi sa v Bratislave predstaví po prvýkrát. Repertoár koncertu stavia na hudobných tradíciách vzdialených krajín Latinskej Ameriky, Stredného východu, Severnej Afriky a južnej Európy, kde v každom tóne cítiť horúce slnko a fascinujúcu nadčasovú atmosféru.

Na čele zoskupenia stojí Daniele Di Bonaventura, skladateľ, multiinštrumentalista, hudobný aranžér a predovšetkým jeden z najlepších svetovo uznávaných hráčov na bandoneón . Jeho hudobný záber je veľmi široký - od klasickej hudby, cez etno, jazz, tango až po súčasnú hudbu. Daniele Di Bonaventura je výraznou osobnosťou talianskej hudobnej scény, jeho hudobná kariéra je ovenčená spoluprácami s hudobníkmi ako ako Enrico Rava, Paolo Fresu, Stefano Bollani, A Filetta, Oliver Lake, David Murray, Miroslav Vitouš, Rita Marcotulli, David Liebman, Toots Tielemans, Lenny White, Robin Kenyatta, Omar Sosa, Joanne Brackeen a mnohí ďalší. Ako hráč na bandoneóne prezentoval svoju tvorbu na významných medzinárodných festivaloch: Music Hall Festival a Royal Festival Hall v Londýne, Umbria Jazz, Literárny festival v Mantove, Music Hall v Leurwardene, Deutsches Jazz Festival vo Frankfurte, Berlin Jazz Festival, Festa de la Mercé v Barcelone, London Jazz Festival, Festival Berlioz, Jazz in Marciac.
Hudba Daniela Di Bonaventura tvorí súčasť úspešných filmov, spomeňme snímku držiteľa Zlatej Palmy z Cannes Ermanna Olmiho "Torneranno i prati" (A lúky opäť rozkvitnú).
Spomedzi rôznych cien vyniká predovšetkým German Critics Prize za CD “Universal Syncopation II” vydané v ECM records spolu s Miroslavom Vitoušom.

Elias Nardi si prehĺbil znalosti v hre na nástroj Oud (arabská lutna) počas mnohých ciest do oblasti Stredného východu. Navštevoval hodiny palestínskeho virtuóza Adela Salameha, pričom si vytvoril osobný vzťah k nástroju pri plnom rešpektovaní miestnych tradícií hry na lutnu. S projektom Elias Nardi Group pravidelne vystupuje na koncertoch a festivaloch v rôznych krajinách sveta a nahráva pre významné európske rozhlasové stanice ako Radio Rai, RSI Radi Svizzera Italiana, RTBF Radio Television Belge Francophone.

Ares Tavolazzi študoval hru na violončelo a kontrabas na konzervatóriu vo Ferrare. Pracoval ako štúdiový hudobník pre Paola Conteho, Francesca Gucciniho a iných. Počas rokov 1973–1983 spoločne s Demetriom Stratosom, Patriyiom Farisellim a Giuliom Capiozzom tvoril súčasť legendárneho zoskupenia Area. So skupinou nahrali desiatku albumov a zúčastnili sa na mnohých medzinárodných festivaloch. V tom období žil v New Yorku a dostal sa bližšie k džezu. V roku 1982 sa spoločne so Stevem Lacym a Pietrom Tonolom zúčastnil na turné orchestra Gila Evansa. Po tri nasledujúce roky (1984-1986) viedol rebríček talianskych basgitaristov vydávaný časopisom Guitar Club. Od roku 1990 spolupracoval a hrával naživo či v štúdiu s umelcami ako: Sal Nistico, Max Roach, Lee Konitz, Phil Woods, Enrico Rava, Stefano Bollani, Enrico Pierannunzi, Roberto Gatto, Danilo Rea, Mike Melillo, Ray Mantilla, Paolo Fresu, Gianluca Petrella, Fabrizio Bosso, Kenny Wheeler, Mick Goodrick, Paul McCandless, Lee Konitz, George Cables, Elliott Zigmund, Dave Liebman, a ďalšími.

Koncert Daniele Di Bonaventura Trio “Hudba vzdialených krajín”

Akciu pridal/a: Marco Gerbi, 19.5.2022 15:55

KomentárePracujem ... Pracujem ...