Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Pobyt

Svaty Rochus

Svaty Morus

Inauguračná sv. omša pápeža FRANTIŠKA

19.03.2013 9:30-23:59 Utorok

Miesto konania: Vatikán, Bazilika sv. Petra

Habemus Papam!

Novým Svätým Otcom sa stal 76-ročný argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio SJ, ktorý prijal meno František

13. marca 2013 o 19.06 hod. to svetu oznámil biely dym z komína Sixtínskej kaplnky a hlahol zvonov z Baziliky sv. Petra. Stalo sa tak v piatom skrutíniu 75. konkláve, ktoré sa začalo 12. marca. Ako po 20.hodine oznámil z lodžie Baziliky sv. Petra kardinál protodiakon Jean-Louis Tauran, 265.-tym nástupcom sv. Petra sa stal Jorge Mario Bergoglio SJ, Argentínčan, narodený 17. decembra 1936. Zvolil si meno František I.

Argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio sa dnes 19.3.2013 ako 266. pápež v dejinách ujal úradu pápeža, hlavy katolíckej cirkvi, ku ktorej sa vo svete hlási vyše 1,2 miliardy ľudí.

Obrad, ktorý sa oficiálne volá inaugurácia Petrovho nástupcu rímskeho biskupa, sa začal Františkovou návštevou hrobu sv. Petra – prvého pápeža – pod hlavným oltárom Baziliky sv. Petra, kam ho sprevádzali aj patriarchovia východných cirkví, ktorí preniesli na Svätopeterské námestie symboly pápežského úradu – pálium, ako aj rybársky prsteň.

Zbor kardinálov a cirkevných hodnostárov sa potom za spevu Litánií ku Všetkým svätým presunul na Svätopeterské námestie, kde sa pred Bazilikou sv. Petra uskutočnila samotná omša. Pápežov príchod sprevádzal potlesk veriacich, ktorí sa na námestí začali schádzať už na úsvite.

Ešte pred bohoslužbou pápežovi odovzdali symboly jeho úradu: pálium a rybársky prsteň. Pálium mu odovzdal protodiakon kardinálskeho kolégia Jean-Louis Touran, ktorý 13. marca oznámil svetu Františkovo zvolenie, a prsteň s vyobrazením apoštola Petra s kľúčmi od nebeského kráľovstva ((Mt 16, 19) prevzal od dekana kardinálskeho kolégia Angela Sodana.

Po odovzdaní symbolov pápežského úradu sa uskutočnil krátky obrad, na ktorom šiesti kardináli: dvaja diakoni, dvaja kňazi a dvaja biskupi pobozkaním prsteňa prejavili pápežovi v mene celého zboru kardinálov gesto poslušnosti a úcty.

Koncelebrantmi omše budú všetci kardináli, patriarchovia východných cirkví a dvaja kňazi: generálny predstavený františkánskej rehole José Rodríguez Carballo a generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej (jezuitskej rehole) Adolfo Nicolás, ktorej členom je aj samotný nový pápež.

Keďže dnešný deň je slávnosťou sv. Jozefa, ženícha Panny Márie, bude tomu zodpovedať aj výber textov čítaní a evanjelia.

 Fotogaléria z prvého požehnania pápeža TUprvý deň pápeža Františka v obrazoch TU, inaugurácia Svätého Otca TU.

Inauguračná sv. omša pápeža FRANTIŠKA

Akciu pridal/a: Miriam Kuzárová, 13.3.2013 22:34

KomentárePracujem ... Pracujem ...