Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Pobyt

Kana

Myrna Nazzour 2024

Po stopách svätých Cyrila a Metoda do Blatnohradu - Zalaváru

17.06.2023 10:30-15:00 Sobota

Miesto konania: Blatnohrad-Zalavár, Blatné, Blatnohrad-Zalavár, Maďarsko

Ordinariát  ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky v spolupráci s Vojenským ordinariátom Maďarskej republiky Vás pozývajú 17. júna 2023 na spoločnú púť po stopách svätých Cyrila a Metoda do Blatnohradu – Zalaváru.

Kniežacie sídlo v Blatnohrade rozkvitalo počas panovania Pribinovho syna Koceľa, u ktorého sa zastavili svätí solúnski bratia Konštantín a Metod na svojej púti do Večného Mesta.

A práve v Blatnohrade sa našla významná archeologická pamiatka, črep s hlaholským nápisom, ktorý je dôkazom o používaní hlaholiky v našom priestore.

Staroslovenčina ako štvrtý liturgický jazyk, Božie požehnanie a genialita svätého Cyrila a svätého Metoda, spolupatrónov  Európy, položili základy slovenskej, slovanskej a stredoeurópskej vzdelanosti vďaka múdremu rozhodnutiu našich panovníkov Rastislava, Svätopluka a Koceľa obrátiť sa na byzantského cisára Michala III., aby im poslal misionárov, ohlasovateľov Božieho slova v jazyku, ktorý je Slovenom zrozumiteľný.

V Blatnohrade môže človek vnímať hlbokú duchovnú postať nášho národa a čerpať z nej. Blatnohrad však patrí k posvätným miestam nielen nášho slovenského národa, ale i ďalších slovanských národov.

Doprava do Blatnohradu je individuálna.

Daniela Suchá, predsedníčka CYRILOMETODIADA, o. z.

 

Po stopách svätých Cyrila a Metoda do Blatnohradu - Zalaváru

Príloha: po-stopach-svatych-cyrila-a-metoda-do-blatnohradu-zalavaru.pdf (320,45 kB)

Akciu pridal/a: Daniela Suchá, 5.6.2023 20:43

KomentárePracujem ... Pracujem ...