Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Kana 2023

Pobyt

Pôstne Plátno 2020 - DOROTA SADOVSKÁ: BYŤ BLÍZKO

26.02.2020 18:00-20:30 Streda

Miesto konania: Kostol sv. Jána BOSCA, Bratislava, Okružná 13, TRNÁVKA

DOROTA SADOVSKÁ / BYŤ BLÍZKO _ Pôstne plátno 2020


Príjmite pozvanie na uvedenie inštalácie Pôstneho plátna 2020 v saleziánskom kostole sv. Jána Bosca v Bratislave - Trnávke. Počas tohto večera zaznie okrem slova autorky slovenskej výtvarníčky Doroty Sadovskej, kurátora Michala Žáka a direktora saleziánskej komunity don Tibora Reimera sdb i hudobný vstup.

Počas pôstneho obdobia 2020 v kostole bude situovaná dočasná textilná inštalácia Pôstne Plátno. Priestorová intervencia v sakrálnom priestore funkcionalistického katolíckeho kostola (*1939) bude nainštalovaná od Popolcovej stredy 26.02.2020.

Počas celého januára 2020 prinášali ľudia svoje použité oblečenie a textílie bielej farby. Autorka z nich vytvorila celkom novú apsidu - nový priestor, v ktorom sa tieto rôznorodé veci od rozličných ľudí spájajú do celku. Každý jednotlivý predmet pripomína konkrétneho človeka, ktorému kedysi patril. Tak sa navzájom stretávajú svadobné šaty s teplákmi, košeľou, albou a detským tričkom, ponožkou alebo vyšívanou perinkou. Všedným predmetom sme zástupnou formou symbolicky blízko oltára a zároveň aj blízko pri sebe. Prepojením a záujmom jeden o druhého sa tvorí spoločenstvo. A to bolo vždy podstatnou súčasťou príbehu kostola sv. Jána Bosca na Trnávke počas celej jeho doterajšej 80 ročnej histórie. Vizuálnou zmenou počas pôstneho a veľkonočného obdobia sa tiež podčiarkuje sila, krása a jedinečný charakter saleziánskho kostola z obdobia funkcionalizmu, prvej polovice dvadsiateho storočia. 


Tradícia pôstnych plátien siaha až do stredoveku, kde sa v kresťanských chrámoch počas pôstneho obdobia zahalovala významná časť presbytéria či oltárov. Táto prax akcentujúca pôst očí dnes naberá v súčasnoti na renesancii najmä v zahraničí.

Zrod spolupráce medzi komunitou ľudí okolo farnosti sv. Jána Bosca na Trnávke a autorkou Plátna slovenskou výtvarníčkou Dorotou Sadovskou siaha do čias ukončenia úspešnej minuloročnej inštalácie Pôstneho plátna 2019 od mladej autorky Kláry Štefanovičovej.


Pred vernisážou o 19:00 vás pozývame na svätú omšu o 18:00 s udelovaním popolca na čelo.

Pôstne Plátno 2020 - DOROTA SADOVSKÁ: BYŤ BLÍZKO

Akciu pridal/a: zakmzakmzakm, 18.2.2020 09:59

KomentárePracujem ... Pracujem ...