Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Otec James 2024

Pobyt

Kana

Prezentácia knihy o pátrovi Paňákovi

03.04.2024 16:15-19:00 Streda

Miesto konania: Ružomberok, Katolícka univerzita

Pozývame na pozývajú na prezentáciu publikácie JEZUITA JUDr. FRANTIŠEK PAŇÁK SJ APOŠTOL KOŠÍC.

Knihu predstaví jej zostavovateľ Mgr. František Neupauer, PhD.

Podujatie sa uskutoční 3. apríla na Katolíckej univerzite v Ružomberku v Univerzitnej knižnici, po sv. omši v kostole v Oravskom Podzámku a potom po sv. omše v kostole v Dolnom Kubíne. Viac info v prílohe.

Zborník Jezuita JUDr. František Paňák SJ – apoštol Košíc predstavuje životné osudy predsedu slovenského študentského spolku Detvan v Prahe, jezuitu, politického väzňa a v záznamoch ŠtB evidovanej „nepriateľskej osoby“. V úvodnej časti publikácie jeho životný profil popisujú historici a pamätníci. Nasleduje séria autentických dokumentov v podobe článkov Františka Paňáka napísaných pod viacerými pseudonymami. Vďaka zachovalým listom z rodinných archívov môžeme spoznávať Františka Paňáka a jeho záujem o blízku rodinu, a to už od jeho študentských čias v Levoči, až po posledné obdobie života v Košiciach. Nechýba bohatý dokumentačný a obrazový materiál z rodinných archívov, archívov v Martine, v Prahe i z archívu ÚPN v Bratislave.

P. František Paňák je považovaný za jednu z najvýraznejších osobností metropoly východného Slovenska v časoch normalizácie. Nazývajú ho Anjelom, či Apoštolom Košíc. Svojimi postojmi ovplyvnil viacero osobností, zvlášť kňazov košickej diecézy, no rovnako aj rehoľníkov a rehoľníčky, laikov i spoločensky a politiky aktívne osobnosti.

 

Prezentácia knihy o pátrovi Paňákovi

Príloha: prezentacia-knihy-o-patrovi-panakovi.pdf (1,18 MB)

Akciu pridal/a: Bernadeta Zacherová, 2.4.2024 15:56

KomentárePracujem ... Pracujem ...