Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Pobyt

Kana

Myrna Nazzour 2024

Pripomienka 36. výročia Sviečkovej manifestácie

25.03.2024 0:00-23:59 Pondelok

Miesto konania: Bratislava, viac miest

 

Išlo o jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Táto manifestácia bola jedným z predstupňov smerujúcich k zásadným spoločenským zmenám, ktoré začali u nás prebiehať o rok a pol neskôr.

 

Fórum kresťanských inštitúcií pomáha udržiavať v historickej pamäti národa spomienku na túto dôležitú udalosť. Motto “Neboli sme ľahostajní. Vtedy ani dnes.” nás na jednej strane povzbudzuje odvahou a zodpovednosťou účastníkov tejto manifestácie pred 36 rokmi a súčasne nám pripomína potrebu odvahy a zodpovednosti dnes. 

 

Tohtoročný program začne v pondelok 25. marca svätou omšou v kostole Jezuitov o 18,00 hodine, ktorá bude v priamom prenose na rádiu Lumen. Celebrantom bude otec arcibiskup Stanislav Zvolenský. Po svätej omši bude sviečkový sprievod z kostola ku pamätníku Sviečkovej manifestácie na Námestí Eugena Suchoňa, kde bude aj slávnostný program. Moderátorom bude Štefan Bučko a o hudobný doprovod sa postará Peter Janků.

 

Súčasne sa v ten istý deň o 17,45 uskutoční aj sprievod z Rybného námestia s Korunkou Božieho milosrdenstva ku pamätníku Sviečkovej manifestácie, kde sa uskutoční Večeradlo za víťazstvo Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

 

Dávame do pozornosti aj sprievodné podujatia. Od 16. do 31. marca  pri návšteve Múzea obetí komunizmu v Košiciach ponúknu návštevníkom osobitný odborný výklad o udalostiach Sviečkovej manifestácie.

 

Od 18. marca do 28. marca si budú môcť záujemcovia v Zichyho paláci v Bratislave pozrieť výstavu Ústavu pamäti národa “Sviečková manifestácia, 25. marec 1988.” 

 

V nedeľu 24. marca bude otvorenie XV. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. 

 

Celý program nájdete tu.

Pripomienka 36. výročia Sviečkovej manifestácie

Organizátor: Fórum kresťanských inštitúcií, www

Akciu pridal/a: Bernadeta Zacherová, 14.3.2024 18:02

KomentárePracujem ... Pracujem ...