Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Otec James 2024

Pobyt

Kana

Svätá Margita Škótska

16.11.2023 8:00-23:59 Štvrtok

Miesto konania: Slovensko, celé

Sv. Margita Škótska, kráľovná, manželka, matka
Sviatok: 16. november
Okolo 1046 – 1093
Patrón: SKr

Narodila sa v Uhorsku, kde jej rodičia žili vo vyhnanstve. Otec Eduard bol následník anglického trónu, matka Agáta bola uhorská princezná.
Vydala sa za škótskeho kráľa Malcolma III., s ktorým žila v šťastnom kresťanskom manželstve. Venovala sa najmä svojej rodine, ale vynikala aj veľkou dobročinnosťou a pomáhala manželovi dvíhať kultúru a náboženskú úroveň Škótska.
Sv. Margita, škótska kráľovná, nezniesla hriech ani v sebe, ani vo svojom okolí. Keď sa vydala za kráľa Malcolma III., zhrozila sa z neporiadku, ktorý panoval na hrade. Intrigy, nenávisť, podvody, pijatika, hriešne zábavy. "Tu raz budú vyrastať naše deti, kráľ môj, dovoľ mi urobiť poriadok a zbaviť toto miesto hriechu i tých, čo ho páchajú."
Kráľ súhlasil a Margita začala. Najskôr vysvetlila, o čo jej ide a vyzvala všetkých, počnúc od úradníkov, cez vojakov až po komorné, aby si dali do poriadku svoj život a zriekli sa hriechu. Reakcia? Smiech a hlúpe poznámky na novoty mladej kráľovnej. Ale Margita bola rázna. Každého, kto nechcel zmeniť svoj život, okamžite prepustila a sama dbala na to, koho prijali na uvoľnené miesto.
Kritéria: Veriaci, bezúhonný, pracovitý, no najmä pokorný človek. Prečo? Lebo svojich šesť synov a dve dcéry chcela uchrániť od nadutej, neskrotnej pýchy, ktorá by ich bola odviedla od Pána Boha.


Modlime sa:
Milosrdný Bože, do srdca svätej Margity, škótskej kráľovnej, vložil si veľkú lásku k chudobným; daj, aby sme na jej orodovanie a podľa jej príkladu vo svete sprítomňovali Tvoju dobrotu. Skrze nášho Pána Ježiša Krista, Tvojho Syna, ktorý je Boh a s Tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov. Amen.


Porov.:/ http://www.fara.sk/vistuk/vl_internet/archiv/rocnik3/2403.htm/; (26.8.2010)

Svätá Margita Škótska

Akciu pridal/a: Bernadeta Zacherová, 16.11.2023 08:32

KomentárePracujem ... Pracujem ...