Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Pobyt

Svaty Rochus

Svaty Morus

Svätá omša so spomienkou na obete Černovskej tragédie

27.10.2019 10:30-12:00 Nedeľa

Miesto konania: Farský kostol Návštevy Panny Márie, Hrachovište, Hrachovište

V pamätný Deň černovskej tragédie 27. októbra 2019 o 10.30 hod.  bude vo farskom  Kostole Návštevy Panny Márie v Hrachovišti (okres Nové Mesto nad Váhom)  svätú omšu so spomienkou na obete Černovskej tragédie celebrovať miestny farár. Organizátormi podujatia sú DEDIČSTVO OTCOV, o. z., Spoločnosť Andreja Hlinku a Miestny odbor Matice slovenskej Nové Mesto nad Váhom.

Obete Černovskej tragédie si v tento deň pripomenú aj v Bratislave o 17.00 hod. v Parku Andreja Hlinku pri pomníku Andreja Hlinku modlitbou a položením kvetov.

Samotný Andrej Hlinka pri príležitosti 30. výročia tejto udalosti napísal (Slovák, 27.10.1937, č. 245):

„S bolestnou, ale i hrdou rozpomienkou hľadím do minulosti pred 30 rokmi. Dívam sa na deň 27. októbra 1907, na deň martýria 15 černovských mučeníkov. Nemôžem inak. Veď som synom černovských rodičov. Delil som sa vo všetkom s osudom mojich rodákov. V Černovej som býval do svojho 12. roku, Černovci boli i po tom svedkami môjho účinkovania, študovania a života. Zaplakal a zakvílil som nad touto udalosťou. Ale bol som aj hrdý v ďalekej zemi na mojich rodákov, ktorí tak impozantným spôsobom prejavili svoje odhodlanie a lásku ku svojeti a svojim. Pätnásti umreli a 40 odsúdili na 37 rokov väzenia. Na malú obec, niečo vyše 1000 duší počítajúcu Černovú, to bola nesmierne veľká obeta. Masakra černovská zúrodnila Slovensko. Vydobyla rodu slobodu a uznanie na celom svete. Zabudli sme na žandárske bajonety a guľky. Zabudli sme i na maďarské žaláre. Ale na černovskú masakru a na černovský heroizmus nezabudneme nikdy. Bratia a sestry, Černovú oslávte všade!“

Daniela Suchá, DEDIČSTVO OTCOV, o. z.

 

Svätá omša so spomienkou na obete Černovskej tragédie

Príloha: svata-omsa-so-spomienkou-na-obete-cernovskej-tragedie.pdf (404,70 kB)

Akciu pridal/a: Daniela Suchá, 13.10.2019 21:37

KomentárePracujem ... Pracujem ...