Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Otec James 2024

Pobyt

Kana

Synodálna diskusia so svetom súčasného umenia - pozvanie na piate pokračovanie

09.10.2023 19:00-21:00 Pondelok

Miesto konania: Pastoračné centrum pri kostole Panny Márie Kráľovnej rodiny, Bratislava, Teplická 2

KRÁSA a OKRASA Je krása iba vonkajším estetickým obalom alebo sa viaže k hlbšiemu teologickému vyjadreniu tajomstva ako súladu Krásy (pulchrum), Dobra (bonum), Pravdy (verum) a Jednoty (unum)?  Chýba nám krása alebo len jej zdanie v súčasnom sakrálnom priestore? Krása a okrasa vo filozofii, teológii, umení, divadle a v každodennosti.

Hostia:

prof. PhDr. Ivan Gerát, PhD. - historik umenia a vysokoškolský pedagóg, zameriava sa na dejiny stredovekého umenia, estetiku, ikonografiu, ale otvára aj filozofické problémy interpretácie súčasného obrazu. Od roku 2005 je riaditeľom Ústavu dejín umenia SAV. Bol štipendistom významných nadácií či hosťujúcim vedcom napríklad v Nemecku (Albert-Ludwigs Universität, Freiburg a Humboldt-Universität, Berlin), USA (prednášal na University of Michigan, Princeton University), Rakúsku (Institut für Kunstgeschichte der Universität Wien) a vystupoval na desiatkach medzinárodných konferencií. 

Mgr. Art. Marek Mokoš - vyštudovaný divadelný režisér, dramaturg, herec, operný spevák. Pôsobil ako dramaturg Opery SND a manažér Operného štúdia SND. V roku 2016 mu udelili za inscenáciu Orfeus a Eurydika ocenenie kritikov – Success sezóny. V roku 2018 v Českých Budejoviciach dostal za operu Predaná nevesta cenu Thália za divácky najúspešnejšiu inscenáciu sezóny. Mnoho pozitívnych ohlasov u kritiky získala v roku 2022 aj opera Mira Bázlika Peter a Lucia. Dnes študuje v druhom ročníku kňazského seminára v Nitre pre Bratislavskú arcidiecézu.

Moderátorka:  Mgr. Kristína Kottrová - absolventka odboru Dejiny a teória umenia na FIlozofickej fakulte Trnavskej univerzity, venuje sa verejnej komunikácii v štátnej správe.

Diskusné stretnutia vychádzajú z myšlienok prebiehajúcej synody o synodalite pápeža Františka. Usilujú sa napomôcť rozvoju dialógu medzi Cirkvou a svetom súčasného umenia, nadväzujú na syntézu synodálnej skupiny Umenie a Cirkev: https://www.teplicka.org/synteza-umeleckej-skupiny/
Informácie, texty, linky na zvukový záznam a fotografie z minulých akcií cyklu Patrí súčasné umenie do liturgického priestoru? nájdete na stránke teplicka.org/synoda-u-nas/ Spotify podcast Farnosť Teplicka Bratislava.

Synodálna diskusia so svetom súčasného umenia - pozvanie na piate pokračovanie

Príloha: synodalna-diskusia-so-svetom-sucasneho-umenia-pozvanie-na-piate-pokracovanie.pdf (569,57 kB)

Akciu pridal/a: Michal Halenar, 1.10.2023 06:50

KomentárePracujem ... Pracujem ...