Newsletter

Prihláste sa do newslettra vyveska.sk
a dostavajte aktuálne informácie emailom

Pobyt

Kana

Myrna Nazzour 2024

Umenie a Cirkev XV. (diskusné stretnutie) - Sloboda v umení a v Cirkvi

11.03.2024 19:00-21:00 Pondelok

Miesto konania: Pastoračné centrum pri kostole Kráľovnej rodiny, Bratislava, Teplická 2

Sloboda v umení a v Cirkvi
Akú máme predstavu o slobode v Cirkvi a akú v súčasnom umení?  Prekrývajú sa tieto predstavy?


Svätý Otec František nám v Bratislave počas svojej návštevy Slovenska v roku 2021 hovoril o slobode. Hneď v prvom príhovore 12. 9. 2021 pred členmi Ekumenickej rady cirkví povedal: „Sloboda brata a sestry je aj našou slobodou, lebo naša sloboda nie je úplnou bez neho a bez nej." https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-papezov/c/sk2021-prihovor-svateho-otca-pred-clenmi-ekumenickej-rady-cirkvi

Svoje myšlienky o slobode v ten istý deň ešte dôraznejšie rozvinul v rozhovore so slovenskými jezuitmi: „Pokušenie vrátiť sa späť. Týmto dnes trpí Cirkev. (...) Bojíme sa slobody." jezuiti.sk/rozhovor-frantiska-s-jezuitmi/

A nasledujúci deň v bratislavskej Katedrále svätého Martina pokračoval: „Sloboda. Nech je evanjeliová zvesť oslobodzujúca a nikdy nie utláčajúca. A nech je Cirkev znakom slobody a prijatia!" https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/prihovor-papeza-frantiska-v-dome-sv-martina.html

Slobodu chápeme ako jeden z najzákladnejších predpokladov pre umeleckú tvorbu. Pri bližšom pohľade na dielo najvýznamnejších umelcov vybadáme vždy nejaký systém, princípy alebo aj vedomé vymedzenia, z ktorých vyrastá. Neplatí, že čím viac chaosu, tým viac umenia.  

A aká je tvorivá sloboda v Cirkvi? Tvoriť znamená vedieť redukovať. Sťažujeme sa na všetky obmedzenia alebo je nám desatoro a jeho aktualizácia akýmsi "zábradlím", ktoré chránia pred pádmi a samozničením? Alebo vytvárame pre iných umelé neslobody len preto, že nedokážeme prijať tvorivú aj prospešnú zmenu?
Synodálna diskusia sa rodila s vedomím, že nie je možné výstižne a dostatočne obsiahnuť rozsiahlu tému slobody. Synodálne stretnutie ale nie je prednáškou ani naučeným prehľadom názorov k vybranej téme. Stretávame sa preto, aby sme sa vzájomne učili počúvať a v dialógu spoločne kráčali. Pozývame pripojiť sa.

Hostia:
P. Milan Hudaček, SJ
Rehoľník Spoločnosti Ježišovej, študoval na Gregoriánskej univerzite v Ríme a pedagogicky pôsobil na Teologickej fakulte v Bratislave. Bol poverený založením jezuitského archívu, ktorý spravuje v Ivanke pri Dunaji. Aktuálne pastoračne pôsobí v jezuitskom i v uršulínskom kostole v Bratislave. Vedie skupinu mladých ľudí s názvom Magis, ktorá sa snaží hľadať v živote viac. V Čechách i na Slovensku je známy príspevkami k téme o ekonómii spásy.

Mgr. Martin Šugár, Ph.D
Historik umenia, súdny znalec a právnik. Na Univerzite Komenského v Bratislave vyštudoval dejiny umenia na Filozofickej fakulte a právo na Právnickej fakulte. Doktorát v odbore dejiny umenia obhájil na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. V Slovenskej národnej galérii v Bratislave pracoval ako kurátor zbierky starej grafiky a kresby. Neskôr spracovával zberateľskú pozostalosť Ernesta Zmetáka v Galérii umenia v Nových Zámkoch. Špecializuje sa na autorské právo a právne problémy znaleckého dokazovania a pamiatkovej ochrany.

Moderátorka: Ing. arch. Diana Szekerová
Vyštudovala odbor Architektúra a urbanizmus na Fakulte architekúry a dizajnu na STU. Momentálne sa popri architektúre venuje aj službe pre mladých na bratislavskom vysokoškolskom internáte Svoradov.

...........................
Diskusné stretnutia vychádzajú z myšlienok prebiehajúcej Synody o synodalite pápeža Františka. Usilujú sa napomôcť rozvoju dialógu medzi Cirkvou a svetom súčasného umenia, nadväzujú na syntézu synodálnej skupiny Umenie a Cirkev: www.teplicka.org/wp-content/uploads/2023/12/1_Umenie_a_Cirkev_synteza_synodalnej_skupiny_o.pdf

Informácie k cyklu Patrí súčasné umenie do liturgického priestoru? nájdete tu: https://www.teplicka.org/synoda-u-nas/

Zvukový záznam z predošlých stretnutí: Spotify podcast Farnosť Teplicka Bratislava
https://open.spotify.com/show/37Ax1IEdQbg626pwI6m362

 

Umenie a Cirkev XV. (diskusné stretnutie) - Sloboda v umení a v Cirkvi

Príloha: umenie-a-cirkev-xv-diskusne-stretnutie-sloboda-v-umeni-a-v-cirkvi.pdf (732,63 kB)

Akciu pridal/a: Michal Halenar, 6.3.2024 22:11

KomentárePracujem ... Pracujem ...